Ristretto – 25 ml kwintesencji kawy

Każda z kaw Nespresso ma swoją własną osobowość i wyrafinowany charakter, a także skrywa duszę miejsca, z którego pochodzi.

W ofercie Nespresso wyróżniamy pięć grup kaw: ristretto (25 ml), espresso (40 ml), lungo (110 ml) oraz kawy bezkofeinowe i kawy z naturalnym aromatem.

Przyjrzyjmy się najkrótszej kawie Nespresso – ristretto. W jej skład wchodzą wyłącznie odmiany najwyższej jakości kawy arabica, pochodzącej z Ameryki Południowej i Środkowej. To kawa o silnej osobowości, charakteryzująca się gęsta i delikatną pianką. Różnica między klasycznym Espresso a Ristretto ukryta jest w ilości wody oraz czasie ekstrakcji. W języku włoskim słowo „ristretto” oznacza „ograniczony” i nawiązuje do wielkości kawy – ristretto to zawężona wersja espresso.

Ristretto jest silne i kontrastujące. Po zaparzeniu serwowane jest w małej, ogrzanej przed podaniem filiżance ok. 70ml, które wypełnia w 1/3 pojemności. Można je pić zarówno z cukrem i bez. Często do ristretto podaje się kieliszek wody, która służy do oczyszczenia naszych kubków smakowych przed skosztowaniem kawy. Pozwala to na głębsze doznanie smaku kawy.

Ristretto doskonale smakuje także z dodatkiem mleka. Jego odrobina podkreśla intensywny aromat kawy i jej mocny charakter z wyczuwalnymi nutami ciemno palonych ziaren, wydobywając nuty roślinne. Serwowana jako cappuccino sprawia, że wyczuwalne nuty mocno palonych ziaren stają się łagodniejsze. Otrzymujemy gęste i słodkie cappuccino z subtelnymi, zielonymi nutami zbożowymi. Z kolei w lekkim, jedwabistym i gęstym latte macchiato wyczujemy nuty słodkie, mleczne i biszkoptowe.

Ciesz się kawą ristretto rano lub po posiłku: mieszanki ristretto od Nespresso to kombinacja intensywnego smaku z silną osobowością. Szczególnej uwadze polecamy mieszankę Ristretto Origin India, w której splatają się nuty kakaowe oraz korzenne z posmakiem goździków, pieprzu i gałki muszkatołowej. Ristretto podawaj w typowej, małej filiżance by osiągnąć efekt krótkiej kawy w najczystszej postaci.